

Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
| Manufacturer | SKF (CR Seals) |
| Shaft ID | 10 mm (0.3937 in) |
| Housing Bore | 20 mm (0.7874 in) |
| OD | 20 mm |
| Width | 7 mm (0.2756 in) |
| Design Type | HMS5 |
| Lubricant Type | Oil or Grease |
| Lip Material | Nitrile Rubber (NBR) |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!