

Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
| Manufacturer | SKF |
| Shaft ID | 14 mm |
| Housing Bore | 28 mm |
| OD | 28 mm |
| Width | 7 mm |
| Design Type | HMS5 |
| Lubricant Type | Oil or grease |
| Lip Material | Nitrile rubber (NBR) |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!