

Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
| Manufacturer | SKF (CR Seals) |
| Shaft ID | 1.875 in (47.625 mm) |
| Housing Bore | 2.625 in (66.675 mm) |
| OD | 2.625 in (66.675 mm) |
| Width | 0.313 in (7.95 mm) |
| Design Type | CRW1 |
| Lubricant Type | Oil or grease |
| Lip Material | Nitrile Rubber (NBR) |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!