

Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
| Manufacturer | CR Seals (SKF) |
| Shaft ID | 3.000 in |
| Housing Bore | 4.003 in / 4.0031 in |
| OD | 4.003 in |
| Width | 0.438 in / 0.4382 in |
| Design Type | CRWHA1 |
| Lubricant Type | Oil or Grease |
| Lip Material | Nitrile Rubber (NBR) |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!