

Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
| Manufacturer | SKF |
| Manufacturing Part Number (MFR) | 40X55X7 HMSA10 RG |
| Shaft ID | 40 mm (1.5748 in) |
| Housing Bore | 55 mm (2.1654 in) |
| OD | 55 mm (2.1654 in) |
| Width | 7 mm (0.2756 in) |
| Design Type | HMSA10 |
| Lubricant Type | Oil or Grease |
| Lip Material | Nitrile Rubber (NBR) |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!