IDEC Corporation RV8H-2L-AD220 - nyparts.shop
Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
IDEC Corporation RV8H-2L-AD220
Manufacturing Part # RV8H-2L-AD220
Availability: 14 In stock
Product type: Power Relays
(-0%)
Vendor: IDEC
IDEC Corporation RV8H-2L-AD220
Vendor: IDEC
IDEC Corporation RV8H-2L-AD220
Manufacturer Part Number RV8H-2L-AD220
Manufacturer IDEC Corporation
Series RV8H Series (Slim Interface Relay)
Contact Form DPDT (2 Form C)
Coil Voltage 220V–240V AC/DC (Universal)
Rated Contact Current 8A
Max Switching Voltage 250V AC / 125V DC
Contact Material AgNi (Gold-clad)
Termination Style Screw Terminal
Operating Temperature -40°C to +55°C