

Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
| Manufacturer | Timken (National Seals) |
| Part Number | 416674V |
| Shaft Diameter | 7.000 inches |
| Housing Bore | 8.375 inches (8-3/8") |
| Outer Diameter (OD) | 8.382 inches |
| Width | 0.750 inches (3/4") |
| Material | Viton® (Fluoroelastomer / FKM) |
| Design Type | 41 (Metal Case with Inner Case, Spring Loaded) |
| Lip Type | Dual Lip (Multi-Lip with Spring) |
| Temperature Range | -40°F to 400°F (-40°C to 204°C) |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!