

Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
| Manufacturer | Timken (National Seals) |
| Part Number | 417495 |
| Shaft Diameter | 4.500 inches (4-1/2") |
| Housing Bore | 5.751 inches (5-3/4") |
| Outer Diameter (OD) | 5.756 inches |
| Width | 0.500 inches (1/2") |
| Material | Nitrile (Buna-N) |
| Design Type | 41 (Metal Case with Inner Case, Spring Loaded) |
| Lip Type | Double Lip (Multi-Lip with Spring) |
| Temperature Range | -40°F to 225°F (-40°C to 107°C) |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!