

Product appearance may vary. Refer to the description and specs for complete information
| Shaft Diameter (ID) | 2.625 in |
| Housing Bore | 4.437 in |
| Outside Diameter (OD) | 4.441 in |
| Overall Width | 0.437 in |
| Design Type | 41 (Steel Outer Case, With Inner Case) |
| Seal Type | Dual/Multi-Lip with Spring (Double Lip, Spring Loaded) |
| Lip Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Series | 410000 |
| Temperature Range | -40°F to 225°F |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!